Emerson-Liebert Powersure 1500 UPS (PS1500RT3-120W) Compatible Replacement Battery Set
★★★★★ 4.5 20 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by onscreen.hu
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Model Description: Emerson-Liebert Powersure 1500 UPS (PS1500RT3-120W) 12V 9Ah (F2) Replacement Battery - Set of 3 Compatibility: Emerson-Liebert PS1500RT3-120W - Direct Replacement Condition: Brand new, fresh stock Includes: (3) Battery - 12V 9Ah F2 Warranty: 1 Year Replacement Warranty included Lifetime expectancy: 3-5 years Manufacturer: UPS Battery Center Ltd The Emerson-Liebert PS1500RT3-120W replacement battery set is made using high quality rechargeable sealed lead acid batteries that are manufactured to provide excellent performance and long service life. This battery set meets or exceeds the original manufacturer's specifications. This battery set is maintenance free, non-spillable valve regulated sealed lead acid batteries. Our batteries are new and always fresh stock. The Emerson-Liebert PS1500RT3-120W replacement battery set is covered by our industry leading 1 year replacement warranty. Physical Dimensions: Nominal Voltage: 12V Nominal Capacity: 9Ah Terminal Type: F2 Weight: 6.05 Lbs Length: 5.95" (151 mm) Width: 2.56" (65 mm) Height: 3.7" (94 mm)
Brand UPS Battery Center
Voltage 12 Volts
Amperage 9 Amps
Unit Count 1.0 Count
Form Factor Rack
Manufacturer UPS Battery Center
Model Number RU-PS1500RT3-120W-Batt
Mfr Part Number RU-PS1500RT3-120W-Batt
Battery Cell Type Sealed Lead Acid
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.5 out of 5
★★★★★
20 ratings | 8 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
83% (17)
4 stars
4% (1)
3 stars
2% (0)
2 stars
1% (0)
1 star
10% (2)